Повик за изразување интерес за вклучување во проектот

Повик за изразување интерес за вклучување во проектот

 

Во рамки на компонентата наменета за воспоставување на соработка со индустријата и јавните институции, како дел од EuroCC проектот во Република Северна Македонија, отворен е повик за компаниите, академијата и јавните институции за изразување интерес за вклучување во проектот.

 

Со пополнување на следната форма можете да станете дел од EuroCC проектот чија основна цел е зголемување на свесноста и примената на HPC, HPDA и AI технологиите во работењето на различни ентитети од индустријата, академијата и јавната администрација.

Дел од придобивките кои ќе станат достапни за апликантите се:

 • Воведување на модернизација, скалабилност, раст, развој и отварање на нови бизнис можности за компаниите.
 • Бесплатна обука и трансфер на знаење за вработените одговорни за воспоставување и подобрување на ефикасноста на процесите и/или примена на алатки од  областите на HPC, HPDA и AI.
 • Бесплатна изработка на доказ на концепт и обука за примена на истиот за решавање на проблеми од областа на HPC, HPDA и AI.
 • Пристап до пресметковни капацитети за реализација на доказот на концепт и процесирањето и анализата на податоци со високи перформанси.
 • Можност за пристап до фондови за финансирање на решенија за постоечки и нови проблеми од областа на HPC, HPDA и AI за поддршка на растот и развојот на компаниите/организациите.

Повикот е отворен до 31.01.2022 година.

Повик за изразување интерес за вклучување во проектот

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping