pexels-cottonbro-5473298

Примена на јазични модели во обработката на природните јазици

About The Event

Примена на јазични модели за решавање на основните задачи во обработката на природните јазици. Во полето на Обработка на природните јазици (NLP) постојат неколку карактеристични, основни задачи како што се: одредување на сентимент, одговарање на прашања, идентификација на именувани ентитети, сумаризација на текст, генерирање на текст и преведување на текст. Во рамки на оваа презентација ќе бидат разработени сите овие проблеми и ќе биде прикажано како истите се решаваат.

Презентира: Ана Тодоровска

Пријавете го вашето учество на: https://www.meetup.com/hpc-meetup

Линк до настанот: https://meetu.ps

Leave your thought here

Your email address will not be published.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping